Pasta kokosowa – dodatek, który powinien znaleźć się w każdej kuchni.

Kokos jest owocem palmy kokosowej. Mimo że znacząco odbiega wyglądem od tego co znamy pod nazwą „orzechów” orzechem faktycznie jest. Pasta kokosowa powstaje ze zmielonego i utartego na miazgę miąższu kokosa. Można ją spotkać również pod nazwami: krem kokosowy, mus kokosowy, masło koksowe czy miąższ kokosowy. Dostępne na rynku past kokosowe różnią się zawartością tłuszczu. Odtłuszczone pasty kokosowe zawierają około 68% tłuszczu, są jednak dość twarde. Za optymalną zawartość tłuszczu w paście uznaje się około 72%, wtedy jest ona najwygodniejsza w użyciu oraz najsmaczniejsza. Można również kupić pasty o wyższej zawartości tłuszczu, ale nie każdemu będą one smakować. Sprzedawane na rynku polskim pasty kokosowe są wolne od dodatków barwiących, konserwujących, zagęszczaczy czy aromatów. Czego nie można powiedzieć chociażby o wiórkach kokosowych, konserwowanych często dwutlenkiem siarki czy mleku kokosowym. Za niewątpliwą zaletę można też uznać fakt, że dużo łatwiej otworzyć jej opakowanie, niż dotrzeć do zawartości orzecha kokosowego.

Własności odżywcze pasty kokosowej

Pasta kokosowa jest produktem niskowęglowodanowym dlatego znakomicie nadaje się dla osób na dietach o obniżonej podaży węglowodanów, jak dieta ketogeniczna czy LCHF. Spożywanie pasty kokosowej nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi ani wyrzutu insuliny. Znajdujące się w niej tłuszcze regulują procesy metaboliczne oraz przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Zawiera witaminę D oraz K. Stanowi ona również doskonałe źródło:

– błonnika – dzięki czemu wspomaga trawienie oraz przemianę materii, a także zapewnia długotrwałe uczucie sytości,

– potasu – który pozytywnie wpływa na ciśnienie krwi, jest także niezbędny do prawidłowego funkcjonowania nerek,

– kwasu foliowego, fosforu i magnezu – co ma pozytywny wpływ na odporność organizmu oraz jego gospodarkę wodno – elektrolitową.

Zastosowanie pasy kokosowej w kuchni

Pasta kokosowa nadal pozostaje w Polsce stosunkowo mało znana. Powoli jednak, podobnie jak woda kokosowa przebija się do świadomości konsumentów jako ciekawy produkt, dający wiele możliwości zastosowania w kuchni. Powyżej temperatury 25°C ma ona miękką, półpłynną konsystencję i znakomicie nadaje się jako polewa do naleśników, racuchów czy omletów. Można ją również wykorzystać do przygotowania domowego mleka kokosowego. Wystarczy zmiksować kilka łyżek pasty z wodą i mleko gotowe. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze niż zakup mleka kokosowego w sklepie. Dodatkowo mamy całkowitą pewność, że jest ono całkowicie wolne od konserwantów. Pasta znakomicie nadaje się zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Może posłużyć jako smarowidło do chleba lub dodatek do wypieków.  Jak widać możliwych jej zastosowań jest wiele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *