Ostropest plamisty – zbawienie dla naszej wątroby

Ostropest plamisty to popularna roślina występująca zarówno w warunkach naturalnych jak i hodowlanych. Wizualnie przypomina oset, gdyż podobnie jak on ma kłujące i ostro zakończone liście oraz fioletowe kwiatostany. Warto wiedzieć, że w celach leczniczych wykorzystuje się jedynie nasiona tej rośliny.

 

Właściwości prozdrowotne ostropestu plamistego

Substancją o charakterze leczniczym znajdującą się w nasionach ostropestu jest przede wszystkim sylimaryna. To właśnie ona przyczynia się do przyśpieszenia procesów regeneracji wątroby, chroni ją przed wpływem zarówno trucizn jak i toksyn, zapobiega przed powstawaniem kamieni żółciowych. Jednak to nie wszystko. Ostropest jest również bogatym źródłem kwasów organicznych oraz steroli roślinnych. Te drugie szczególnie pomagają w obniżaniu poziomu cholesterolu. Kwas linolowy natomiast zabezpieczy nie tylko nasz układ krążenia ale również przyśpieszy metabolizm i przyniesie ulgę w chorobach skóry.

Jak wykorzystać produkty z ostropestem i kiedy należy spodziewać się efektów?

Ostropest plamisty jest dostępny w powszechnej sprzedaży w wielu formach. Można go bowiem zakupić zarówno pod postacią:

– całych ziaren

– proszku

– tabletek lub kapsułek

– oleju.

Jak łatwo się domyślić najwięcej właściwości zachowują całe ziarna ostropestu. Można je stosować np. jako dodatek do sałatek, ciasta chlebowego,owsianki, lub jogurtu. Ponieważ nie mają one wyraźnego smak, nie wpływają na całościowy smak potrawy.

Ostropest plamisty w formie proszku jest wykorzystywany do sporządzania naparu i herbaty. W tym celu wystarczy zalać 2 łyżeczki proszku gorącą wodą. Powstały napój zaleca się pić 2 lub 3 razy dziennie. Mielone ziarna można także zastosować jako dodatek do jogurtów, owsianek lub sosów.

Ostropest dostępny pod postacią tabletek lub kapsułek należy zażywać zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu lub ulotce.

Olej natomiast używany jest najczęściej miejscowo do pielęgnacji skóry oraz włosów. Wspomaga on procesy lecznicze chorób skórnych, opóźnia procesy starzenia skóry oraz nawilża i odżywia osłabione włosy.

Efekty związane ze stosowanie ostropestu są zauważalne już po 2 tygodniach. Jednak pełne spektrum lecznicze związane z jego przyjmowaniem objawia się po okresie 4 tygodni.

Co ważne ostropestu plamistego nie można przedawkować. Jego stosowanie nie wywołuje także żadnych negatywnych skutków ubocznych. Chociaż niektóre grupy osób uskarżały się na dolegliwości związane z biegunką.

Przeciwwskazania do stosowania ostropestu 

Ostropest plamisty jest przeciwwskazany u trzech grup pacjentów. Są nimi:

– dzieci poniżej 12 roku życia

– kobiet w ciąży

– kobiet w okresie laktacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *